Skip to content

164 Schwar CtEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 23, 2011

Property Information

Block509
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
52%
Improvement Value:$121,900
48%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+3.1%
2024$7,626+3.1%
2023$7,396+2.7%
2022$7,204+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953