Skip to content

155-157 Morse PlEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$208,350
Last Sale Date
Jan 28, 1993

Property Information

Block601
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage3,070
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
36%
Improvement Value:$248,800
64%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,917+3.1%
2024$11,556+3.1%
2023$11,207+2.7%
2022$10,917+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$208,350
DeedBook 7582, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1918