Skip to content

179 Morse PlEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block601
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,664
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
58%
Improvement Value:$106,800
42%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,885+3.1%
2024$7,647+3.1%
2023$7,416+2.7%
2022$7,223+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 8808, Page 577Recorded5/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1933