Skip to content

112 Otsego PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block601
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,157
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
59%
Improvement Value:$82,700
41%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201+3.1%
2024$6,014+3.1%
2023$5,832+2.7%
2022$5,681+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 8766, Page 546Recorded1/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1923