Skip to content

81 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block608
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BARN
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,200
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
40%
Improvement Value:$198,700
60%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+3.1%
2024$9,926+3.1%
2023$9,627+2.7%
2022$9,377+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 2343, Page 991NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1907