Skip to content

83 Grove StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block608
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,628
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
58%
Improvement Value:$120,200
42%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,115-38.1%
2024$8,267+3.2%
2023$8,010+2.7%
2022$7,795+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908