Skip to content

159 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block613
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,340
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
40%
Improvement Value:$195,300
60%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+3.1%
2024$9,697+3.1%
2023$9,404+2.7%
2022$9,160+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook 8015, Page 431NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/22/1997

Property Built

Built

Year Built: 1918