Skip to content

175 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block613
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG3CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,106
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
41%
Improvement Value:$186,500
59%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+3.1%
2024$9,420+3.1%
2023$9,135+2.7%
2022$8,898+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 2102, Page 1053NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918