Skip to content

81 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2009

Property Information

Block701
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG3CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,469
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
51%
Improvement Value:$137,800
49%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+3.1%
2024$8,457+3.1%
2023$8,202+2.7%
2022$7,989+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908