Skip to content

39 E Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 24, 2015

Property Information

Block703
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description21/2SCBDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,578
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
29%
Improvement Value:$398,400
71%
Total Assessment$563,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,304+3.1%
2024$16,780+3.1%
2023$16,274+2.7%
2022$15,851+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,578DeedBook 2081, Page 330Recorded10/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918