Skip to content

57 E Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block703
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage882
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
66%
Improvement Value:$72,000
34%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+3.1%
2024$6,333+3.1%
2023$6,141+2.7%
2022$5,982+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 5263, Page 1205Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1563, Page 1320

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 1564, Page 1151NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953