Skip to content

494 Curry AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block705
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW1-D3
Description2S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,700
50%
Improvement Value:$300,000
50%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,306+3.1%
2024$17,752+3.1%
2023$17,216+2.7%
2022$16,769+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 8696, Page 734Recorded7/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 2000