Skip to content

156 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$6,000,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block913
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description---
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,800
98%
Improvement Value:$7,700
2%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,749+3.1%
2024$15,273+3.1%
2023$14,811+2.7%
2022$14,427+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,000,000
DeedBook 2962, Page 978

Property Sale

Sale
$414,500

From:

To:

DeedBook 8515, Page 557Recorded9/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000