Skip to content

474 N Dean StEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block707
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-S&B
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage2,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$186,300
58%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+3.1%
2024$9,575+7.0%
2023$8,950+2.7%
2022$8,718+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 4687, Page 867NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963