Skip to content

45 Concord StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block708
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,565
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
74%
Improvement Value:$111,300
26%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,100+3.1%
2024$12,704+3.4%
2023$12,283+2.7%
2022$11,964+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9583, Page 66Recorded7/30/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928