Skip to content

33 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1942

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block713
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,848
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
51%
Improvement Value:$149,100
49%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+3.1%
2024$9,122+6.7%
2023$8,549+2.7%
2022$8,327+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 4419, Page 1624NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 3113, Page 371Recorded11/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942