Skip to content

296 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2002

Property Information

Block805
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,213
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
59%
Improvement Value:$116,700
41%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+3.1%
2024$8,436+8.6%
2023$7,771+2.7%
2022$7,570+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933