Skip to content

92 Roosevelt SqEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block805
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,318
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
62%
Improvement Value:$99,200
38%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+3.1%
2024$7,724+3.1%
2023$7,491+2.7%
2022$7,296+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 2181, Page 1041NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7654, Page 1Recorded11/29/1993

Property Built

Built

Year Built: 1918