Skip to content

247 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block806
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,704
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
63%
Improvement Value:$101,100
37%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+3.1%
2024$8,153+3.1%
2023$7,907+2.7%
2022$7,702+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 3326, Page 192NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 8696, Page 829Recorded7/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1953