Skip to content

63 Brook AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block806
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,860
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
55%
Improvement Value:$153,700
45%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,562+3.1%
2024$10,242+10.5%
2023$9,265+2.7%
2022$9,025+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 4775, Page 980NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1918