Skip to content

35 W Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block806
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
59%
Improvement Value:$109,000
41%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+3.1%
2024$7,986+3.1%
2023$7,745+2.7%
2022$7,544+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 1805, Page 2236Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 9304, Page 98Recorded5/1/2007

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

DeedBook 7976, Page 555NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/5/1997

Property Built

Built

Year Built: 1908