Skip to content

15 W Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block808
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,118
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,900+3.1%
2024$3,782-50.8%
2023$7,682+2.7%
2022$7,482+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 4789, Page 1070Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 4719, Page 1083Recorded6/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1908