Skip to content

235 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block809
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B-VL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
51%
Improvement Value:$138,200
49%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,703+3.1%
2024$8,439+3.1%
2023$8,184+2.7%
2022$7,972+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

DeedBook 7777, Page 613NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/3/1995

Property Sale

Sale
$67,700

From:

To:

DeedBook 7716, Page 349NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/26/1994

Property Built

Built

Year Built: 1943