Skip to content

242 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block810
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2.5S-F-COM
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage4,891
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,500
53%
Improvement Value:$376,600
47%
Total Assessment$801,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,618+3.1%
2024$23,873+3.1%
2023$23,152+2.7%
2022$22,551+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 2268, Page 702Recorded5/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900