Skip to content

100 W Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block901
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-VL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,366
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
53%
Improvement Value:$154,900
47%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+3.1%
2024$9,825+3.1%
2023$9,528+2.7%
2022$9,281+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 2766, Page 1659NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 8761, Page 544Recorded12/27/2004

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 8040, Page 958Recorded2/4/1998

Property Built

Built

Year Built: 1928