Skip to content

82 W Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1937

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block901
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
59%
Improvement Value:$131,500
41%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+3.1%
2024$9,593+3.1%
2023$9,303+2.7%
2022$9,061+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937