Skip to content

216 Engle St(Unit C0002)Englewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block905
Lot2
QualifierC0002
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSUITE 101-5RMS
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
38%
Improvement Value:$195,100
62%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,618+3.1%
2024$9,327
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 8345, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 2000