Skip to content

216 Engle St(Unit C0008)Englewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block905
Lot2
QualifierC0008
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
DescriptionSUITE 203-5RMS
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
38%
Improvement Value:$216,800
62%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,688+3.1%
2024$10,364
Property History

Property Sale

SaleMulti
$313,000
DeedBook 4041, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2000