Skip to content

200 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$2,255,500
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block905
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,600,000
86%
Improvement Value:$250,000
14%
Total Assessment$1,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,851+3.1%
2024$55,130-15.7%
2023$65,401+2.7%
2022$63,703+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,255,500

From:

To:

DeedBook 1415, Page 347NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded6/6/2013

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

DeedBook 9370, Page 68Recorded7/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 2000