Skip to content

202 Prospect StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 29, 1993

Property Information

Block906
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-VL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
52%
Improvement Value:$137,600
48%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+3.1%
2024$8,570+3.1%
2023$8,312+2.7%
2022$8,096+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918