Skip to content

216 Prospect StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block906
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage988
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
62%
Improvement Value:$105,700
38%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+3.1%
2024$8,287+3.1%
2023$8,037+2.7%
2022$7,829+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908