Skip to content

70 Anderson AvenueFairview, NJ 07022

Built 1902

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block211
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningB
Sq Footage1,826
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
33%
Improvement Value:$286,400
67%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+5.1%
2024$8,994+2.5%
2023$8,773+2.5%
2022$8,558+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1902