Skip to content

115 Shaler AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block205
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,815
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
48%
Improvement Value:$236,800
52%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+5.9%
2024$9,673+3.4%
2023$9,356+1.9%
2022$9,179+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 674, Page 498Recorded2/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1927