Skip to content

405 Park AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block408
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,587
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
50%
Improvement Value:$224,500
50%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+5.2%
2024$9,437+3.7%
2023$9,103+0.1%
2022$9,093+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8592, Page 117Recorded7/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1927