Skip to content

272 Day AveFairview, NJ 07022

Built 1957

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 28, 2015

Property Information

Block206
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,790
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
36%
Improvement Value:$459,300
64%
Total Assessment$716,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,061+5.7%
2024$15,196+1.7%
2023$14,938-0.1%
2022$14,958-8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 1935, Page 1505Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8257, Page 987NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/22/2000

Property Built

Built

Year Built: 1957