Skip to content

143 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1926

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block206
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
45%
Improvement Value:$257,800
55%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+6.1%
2024$9,779+13.8%
2023$8,590+1.0%
2022$8,503-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5480, Page 1667Recorded4/11/2025

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 4507, Page 479Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 8697, Page 693Recorded7/9/2004

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8614, Page 446Recorded9/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 1926