Skip to content

81 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block210
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
23%
Improvement Value:$290,000
77%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+7.1%
2024$7,825-1.8%
2023$7,968+61.0%
2022$4,949-49.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 4985, Page 423Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 3581, Page 1612Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 8126, Page 4Recorded12/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1946