Skip to content

73 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$887,499
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block210
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB
Sq Footage2,334
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,500
34%
Improvement Value:$285,500
66%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+5.1%
2024$9,125+2.6%
2023$8,897+2.7%
2022$8,664-2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$887,499
Sq Ft2,334DeedBook 5597, Page 1118Recorded9/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1897