Skip to content

71 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
May 4, 2004

Property Information

Block210
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
ZoningB
Sq Footage1,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
43%
Improvement Value:$195,600
57%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+4.7%
2024$7,226+3.2%
2023$7,003+0.9%
2022$6,938-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 8686, Page 249Recorded5/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1917