Skip to content

55 Hamilton Ave.Fairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block211
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1SBR
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,097
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$163,900
59%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,291+1.7%
2024$6,186-3.6%
2023$6,418-1.7%
2022$6,532-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,097DeedBook 2446, Page 1372NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927