Skip to content

35 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$72,333
Last Sale Date
Oct 11, 2004

Property Information

Block221
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,257
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
45%
Improvement Value:$275,500
55%
Total Assessment$505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,278+5.9%
2024$10,654+2.9%
2023$10,350-0.6%
2022$10,413+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$72,333

From:

To:

Sq Ft1,257DeedBook 9065, Page 265NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/27/2006

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7667, Page 553Recorded1/21/1994

Property Built

Built

Year Built: 1927