Skip to content

17 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block221
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1SB1G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,034
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
53%
Improvement Value:$221,300
47%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+5.6%
2024$9,973+2.2%
2023$9,755-0.9%
2022$9,846-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927