Skip to content

432 Sherman PlFairview, NJ 07022

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block228
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,596
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
51%
Improvement Value:$166,100
49%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,540+8.8%
2024$6,928+4.1%
2023$6,654-2.0%
2022$6,788-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948