Skip to content

401 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block305
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
40%
Improvement Value:$663,900
60%
Total Assessment$1,113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,950+6.7%
2024$23,379-26.4%
2023$31,781+1.0%
2022$31,479+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922