Skip to content

367 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block414
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
23%
Improvement Value:$737,000
77%
Total Assessment$962,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,795+2.7%
2024$21,215+6.8%
2023$19,862+1.0%
2022$19,674+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

DeedBook 2170, Page 1069Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 8706, Page 203Recorded7/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1927