Skip to content

309 5th StFairview, NJ 07022

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block305
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
30%
Improvement Value:$641,300
70%
Total Assessment$911,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,512+8.0%
2024$18,995+10.3%
2023$17,214+1.0%
2022$17,051+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft550DeedBook 3212, Page 2037Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 325, Page 1598Recorded12/30/2009

Property Sale

Sale
$532,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 332Recorded10/21/2005

Property Built

Built

Year Built: 1912