Skip to content

320 4th StreetFairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block307
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2SFR
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
50%
Improvement Value:$241,800
50%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421+5.1%
2024$8,963+3.5%
2023$8,657-2.4%
2022$8,868-1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5221, Page 586Recorded4/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1912