Skip to content

351 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block307
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
20%
Improvement Value:$700,000
80%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,524+11.8%
2024$17,464-2.0%
2023$17,826-7.5%
2022$19,268-14.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917