Skip to content

358 Cliff StFairview, NJ 07022

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 7, 2002

Property Information

Block307
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description1SCB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$523,200
68%
Total Assessment$773,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,324+8.1%
2024$16,030+2.4%
2023$15,662-7.5%
2022$16,927-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 8509, Page 748Recorded9/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1958