Skip to content

320 Anderson Ave Apt.1fFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block308
Lot19
QualifierC101F
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRVIEWHEIGHTS
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage984
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
31%
Improvement Value:$180,800
69%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+4.8%
2024$5,431+0.3%
2023$5,414-6.7%
2022$5,805-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9454, Page 69Recorded11/28/2007

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8573, Page 506Recorded5/5/2003

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 8316, Page 285NU CodePre-revaluation (27)Recorded10/18/2000

Property Built

Built

Year Built: 1988